Tomas Kupetis nardymo instruktorius

Nardymo instruktoriaus darbas

Nardymo instruktoriaus darbas arba kaip mano hobis tapo mano pajamų šaltiniu. Kai prieš beveik aštuonis metus pirmą kartą pabandžiau nardymą, neturėjau nei mažiausios minties, kad kažkada būsiu nardymo instruktorius. Tiesiog buvo smalsu išbandyti kažką naują, nepatirtą, truputį ekstremalaus. Bet apie viską nuo pradžių.

Open water nardymo kursai KenijojeTaigi pirmą kartą išbandžiau nardymą Kenijoje (Mombasoje) per mūsų medaus mėnesį. Kadangi laiko turėjau, niekur neskubėjau – kursą išlaikiau per 5-6 dienas. Šiuo metu pirmieji Open Water kursai užtrunka 3- 4 dienas. Teoriją galima išlaikyti internetu, 1 diena praktika baseine, 2 dienos – jūroje. Kaip dabar pamenu – mokytis apie nardymą anglų kalba buvo „kosmosas“ – daug neaiškių terminų, specifinių žodžių ir šiaip mano anglų kalba tuo metu neblizgėjo 🙂 Bet turėjau kantrų kanadietį instruktorių, kuris uoliai viską paaiškino ir galiausiai teorijos egzaminas buvo išlaikytas, praktika atlikta. Tapau PADI Open Water nardytoju. Ačiū Simonai, kuri neprieštaravo ir dar skatino laikytis kursus. Tiesa, Simona taip pat bandė baseine nerti, tačiau ši sporto jai šaka „neprilipo“ (kolkas 🙂 ).

Open water nardymo kursu pažymejimas suteikia galimybę nardyti visame pasaulyje.

Tada tapau „atostogų nardytoju“ – kiekvienas atostogas planuodavom ten, kur aš galėčiau panardyti. Nardymo pažymėjimas galioja neribotą laiką visame pasaulyje, atostogų metu teko nardyti Egipte ir Graikijos salose). Atkreipiau dėmesį, kad kuo daugiau nardai, tuo mažiau daraisi išrankus nardymo vietoms – kiekvienoje šalyje, kiekviename vandens telkinyje gali pamatyti ir rasti kažką įdomaus – nebūtinai tai bus spalvotos žuvytės ar koralinis rifas, gali būti povandeninės uolos, urvai, paskendę laivai ir kiti objektai.
nardymas Graikijoje tarp uolų
Prieš išvykstant gyventi į Aziją buvo iškeltas tikslas pomėgį paversti darbu, kad nereiktų daugiau dirbti ir būtų galima mėgautis mėgstama veikla  :). Todėl, kad galėtum dirbti nardymo nardymo srityje, reikėjo toliau uoliai krimsti mokslus ir įgauti praktinės patirties. Kaip pilotai turi surinkti tam tikrą skraidymo valandų skaičių, nardymo instruktoriai turi surinkti tam tikrą nėrimų skaičių ir turi praeiti tam tikras laiko tarpas nuo pirmo tavo nėrimo.
Profesionalaus nardymo karjerą pradėjau Tailande, Koh Phangan saloje. Tolimesnis žingsnis po Open Water Diver buvo Advanced Open Water Diver (pažengęs nardytojas). Kurso metu atliekami 5 skirtingi nėrimai, kuriuos pasirenki pats. Man pačiam buvo įdomu išmokti nerti iki 30 metrų, nerti su kompiuteriu, naviguoti po vandeniu su kompasu, labiau susipažinti su tropine fauna ir flora, daryti naktinį nėrimą.
Sekantis laiptelis Rescue Diver (naras gelbėtojas). Labai smagus ir tuo pačiu labai rimtas ir sudėtingas kursas, kuriuo metu mokomasi, kaip padėti skęstančiam, suteikti pirmąją pagalbą, gaivinti skendusį žmogų. Manau, kad šį kursą turėtų pereiti visi, kurie nardo ar užsiima kitokiu vandens sportu. Šį kursą dar laikiausi su plaukais 🙂

naro gelbėtojo kursai

Toliau sekė Dive Master kursas – pirmasis profesionalaus nardytojo laiptelis. Kuris trunka ilgiausiai už visus – aš, tiesa, neskubėdamas, užtrukau apie 6 savaites. Kurso metu toliau gilinamos žinios apie rekreacinį nardymą. Mokomasi apie nardymo centro darbo organizavimą, pačio nardymo planavimo, asistuojama instruktoriams kursų metu, mokomasi lydėti sertifikuotus nardytojus po vandeniu ir daug kitų praktinių užsiėmimų. Kursą pabaigėm audringai – su kurso „aplaistymu“, BBQ nardymo centre 🙂
Dive master kurso baigtuvės ir įšventinimas
Išsilaikius Dive master kursą banžiau ieškotis darbo, bet ne sezono metu Koh Phangan saloje ir Koh Tao darbo buvo nedaug, todėl nusprendėm išvykti pakeliauti ir pagyventi į Vietnamą. Vietname sėkmingai dirbau viename nardymo centre ir planavau laikytis nardymo instruktoriaus kursą, bet situacijai pasikeitus instruktoriaus kursą išsilaikiau Balyje. Iki to laiko jau man užteko išbūtų po vandeniu valandų.
Turint Dive Master sertifikatą jau galima darbuoti nardymo srityje, tačiau, jei norima pačiam sertifikuoti kitus nardytojus, dirbti su pradedančiais nardytojais ir šiaip būti labiau patyrusiu – reikalingas sekantis žingsnis – Open Water Scuba Instructor. Instruktoriaus kursas būna sąlyginai trumpas, bet labai intensyvus – apie 10 dienų po 12 val. kasdien – teorija klasėje, praktika baseine ir atviroje jūroje, savarankiškas darbas namuose. Kurso metu mokomasi, kaip mokyti kitus. Po kurso vyksta dviejų dienų egzaminas – teorija (PADI standartų ir bendrai nardymo) ir praktika (vandenyne ir baseine). PADI egzaminuotojai atvyksta į Bali atvyksta iš Australijos ir viskas vyksta labai rimtai.
nardymo instruktoriaus kursai
Norintiems nardyti ir gilintis į nardymą savo malonumui, nebūtinai reikia keliauti instruktoriaus keliu. Yra nemažai specialybių kursų, kurių metu išmokstama nardyti įvairiose aplinkose – po ledu, naktį, uolose, su praturtintu deguonimi oro mišiniu balione ir t.t. ir šiuos kursus galite laikytis gavę ir pirmąjį sertifikatą.
Nardymo specialybės
Nardymas labai „kabinantis“ hobis – kartą paragavęs negali sustoti. Tikriausiai dėl to, kad gali judėti 3D dimensijomis ir pajusti kažką panašaus ką jaučia kosmonautai būdami nesvarumo būsenoje.
Linkiu visiems išbandyti šią sporto šaką, kurią vadinu ekstremalus sportas tinginiams (gerąja to žodžio prasme) 🙂 Iki pasimatymo po vandeniu, happy bubbles! Jei sugalvosite nardyti Tailande ar siekti nardymo instruktoriaus karjeros, drąsiai galite man parašyti. Padėsiu kuo galėsiu. Daugiau apie nardymą Tailande skaitykite mano FB puslapyje.

2 Responses

  1. Sveiki, o gal galite nurodyti kursų kainas? Tarkim, kiek kainuotų Open Water Diver, Resque Diver ir visi kiti, kurie išlaikius kursus, leistų būti nardymo instruktoriumi. Kadangi pavasarį planuojame keletą mėnesių praleisti Tailande, jei lėšos leistų, būtų įdomu pamėginti šią pramogą.

    1. Sveiki,
      pirmieji kursai OW kainuoja 14900 thb – į kainą įskaičiuota viskas – nuo paėmimo iš jūsų viešbučio, iki parvežimo, pilni maitinimai, įranga ir t.t. Tai yra 4 dienų kursai: 2 d. teorija klasėj ir praktika baseine, 2 dienos praktika jūroje. Dėl visų kitų kursų mes jums dar parašysime el. paštu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į pradžią